Tanrı parçacığı

 

Evren yaratıldı çünkü bir başlangıcı var.

 

1- Evren hızlanarak genişliyor.

2- İlk patlamanın fon radyasyonu uzayın her yerinde var.

3- Evren sonsuz değil çünkü ışık fotonu ile uzay dolardı.

4- Yıldızlar, birer güneştir ve enerjileri bitmemiş. 

5- Anti madde yok bilinçli müdahale var.

6- Kuvvetler arasında çok hassas ayar ver.

7- Kapalı ortamda Entropi daima artar. Zaman devam ediyor.

8- Madde ve Enerji bir yerden geliyor.

9- Fizik yasalarını kim koydu.

10 - Canlılığın arkasında görünmeyen bir güç var.

 

Varlık var, çünkü Yaratan var.  

 

1- Her şeyin temelinde daha çok Var olmak var.

2- Zaman kavramı varsa mutlak yaratma vardır.

3- Her kez farklı inanıyor, farklı gerçeklik var.

4- Fiziksel olay bağımsız değil. Başka boyut ilişkisi var.

5- Enerji kütle kazanması var çünkü kendi ekseninde dönmek var.

 

 Bilim ilerledikçe yeni gerçeklik ortaya çıkmaktadır. Evrim teorisi bir inançtan öte bir değeri yok.

 

 Gözlemlenen her şeyin bilgisayar ekranı gibi olduğundan araka planda ulaşılması mümkün değil. Bilgisayar ekranını inceleyerek CPU bilemeyiz. Yazılımı kodlarını anlayamayız.

 

 Bilgisayarı yapanların ne yaptığını ekrandaki görüntü bakarak nasıl anlayabiliriz ki, bu mümkün değil. Fizikle uğraşanların durumumuz da aynen boş uğraştan ibarettir.     

 

  Bize ne kadar izin verilirse o kadar bilebiliriz.  Çok çalışarak yol almak lazım ama her boyut ayrı bir durum. Higss bozunu keşfi nükleer gücün yeniden tanımlanması olabilir. Güneş ölçeğinde bir uygarlık için yeni kapı demek.  Uçan arabalar, Marsa günlük ziyaretler. Belki galaksiler arasında seyahat. Parçacık hızlandırıcıdaki arayış gelecek nesil ve merak için.

 

 

  Dünya garip inançlarla dolu, hepsinde yanlış diyemeyiz. En mantıklısı bütün inançların hepsini doğru kabul etmektir. Sorun ölçme sorun olup her inançta hata payı var demek lazım. Uzay ölçeğinde kullanılan yöntemle, atom ölçeğinde kullanılan yöntem mukayese edilemez.  Her inanç ta ayrı boyut olduğundan kıyaslamak doğru değildir. İnanç bir canlı varlık olduğuna göre dış ortamda cansız virüste canlıdır. Hücrede düzeyinde mikropta bir canlı, fare, kedi köpek de canlıdır. Devede, balinada canlıdır. Tavşan adet gören tek hayvan, sevk için sevişen tek hayvan yunus balığı da canlıdır. İnsan da canlıdır. İnançları da bu şekilde kategorize etmek lazımdır.

 

 Neye inanıyorsak insan olarak oyuz nihayetinde. Ben Maddenin kütle kazanmasını sebebini ışık hızı ile harekât eden Enerjinin, kendi ekseni etrafında dönmesi olduğuna inanıyorum şimdilik.

 

25.3.2012 20.33 İstanbul